Redmi Note 7 Ses Sorunu

Redmi Note 7 Ses Sorunu

Redmi Note 7 Ses Sorunu

Redmi Note 7 şu anda ülkemizde fiyat performans olarak en başarılı ürünlerden birisi (çoğuna göre birincisi) olarak dikkat çekiyor. Telefon online pazarlarda saniyeler içinde satıldı ve hızla satışına devam ediyor. Ürün satışa sunulmadan önce donanım ve yazılımı fazlasıyla test edilse de kullandıkça meydana gelen sorunlar olabiliyor. Son günlerden bize en çok gelen şikayet ses konusu hakkında oldu diyebiliriz. Xiaomi Redmi Note 7 genel bir sorun olabilir. Bu yüzden Xiaomi Redmi Note 7 ses sorunu nu gidermek için bazı önerilerimiz olacak.

En çok karşılaşılan sorunlar :

Görüşme sırasında Hoparlörün bir anda kesilmesi .
Görüşme sırasında ses gelmemesi
Medya oynatırken ses seviyesini oynatamama.
Belirli bir seviyeden ses yükseltilemiyor.

Redmi Note 7 Ses sorunu düzeltmek için deneyebileceğiniz çözümler:

Ses seviyesinin net olarak duyacak kadar yüksek olduğundan emin olunuz. Bunun için ayarlar> ses> ses seviyesine gidiniz.

Görüşme sırasında düşük sesle karşılaşırsanız, ses düğmesini kullanarak sesi artırmayı deneyiniz.

Görüşme sırasında hala düşük sesle ilgili sorun yaşıyorsanız, bunun nedeni şebeke kapsama alanı olabilir. Daha iyi çeken bir yere geçip tekrar deneyiniz.

Bu sorunlarla yalnızca evinizde veya işyerinizde karşılaşırsanız, bunun nedeni şebeke kapsama sorunudur. Ofisinizde veya evinizde bulunan ve aynı operatörü kullanan arkadaşlarınızla farklılık var mı diye karşılaştırma yapınız.

Mikrofonu / hoparlörü test ediniz. Mikrofonu ve hoparlörleri kalibre ederek veya test ederek, sorunun donanım bileşenleriyle ilişkili olup olmadığını anlayabilirsiniz. Bunu yapmak için arama ekranına gidin ve ## 6484 ## tuşlayın. Bunu yaparak bileşenleri tek tek kontrol etme seçenekleri elde edersiniz. Ardından, telefonun onarım için verilmesi daha iyi bir sorun varsa mikrofonu ve hoparlörleri kontrol ediniz.

Yukarıdaki adımlardan hiçbiri işe yaramazsa, telefonuna format atmayı deneyiniz . Ayarlar > Yedekle ve sıfırla > Fabrika ayarlarına gidin. Bu, tüm verileri silebilir, bu nedenle sıfırlamadan önce her zaman yedekleme yapmak daha iyidir.

Yine de, sorun bir uzman veya profesyonel olarak onaylanmış bir kişi tarafından teşhis edilmesi en sağlıklısı olacaktır. Son olarak sorun giderilmezse müşteri hizmetleri merkeziyle irtibata geçip tamir için görüşebilirsiniz. Yorum kısmından bizlere ulaşabilirsiniz

www.telefonformat.com

www.google.com.tr

Bir cevap yazın

Top