Windows 10 Wifi Otomatik Bağlanmıyor

Windows 10 Wifi Otomatik Bağlanmıyor

Windows 10 Wifi Otomatik Bağlanmıyor

Windows 10 kullanıcıları kablosuz ağlar için otomatik olarak bağlan seçeneğinin etkinleştirildiğinden emin olsalar bile WiFi ağlarına otomatik olarak bağlanmamasından fazlasıyla şikayet ediyor. Bu tür sorun yaşayan kullanıcılar, bilgisayarlarının WiFi ağlarına bağlanmak istediğinde her defasında bağlan seçeneğine tıklamaları gerekiyor. Bugünkü yazımızda windows 10 wifi otomatik bağlanmıyor konusundan bahsedeceğiz.

Bu sorun basit bir aksaklıktan veya çoğu durumda WiFi adaptörünün ayarlarından kaynaklanabilir. Bu sorun ayrıca LAN’ın takılı olmasından da kaynaklanıyor olabilir, bu yüzden takılıysa denemek için çıkarın ve test etmek için yeniden başlatın. Çalışırsa sisteminizi olduğu gibi bırakın. LAN ve WiFi’nin çalışmasını istiyorsanız, son yöntemi deneyiniz. Bir etki alanı ağındaysanız, etki alanı ilkesi bunu geçersiz kılar.

Otomatik olarak bağlanamama sorunundan kurtulmak için yapabileceğiniz bazı şeyler var. Aşağıdakiler, otomatik olarak hatırladığı WiFi ağlarına bağlanamayan bir Windows 10 bilgisayarını onarmak için kullanılabilecek en etkili çözümler aşağıdadır.

Bozuk sistem dosyalarını onarma

Bozuk / eksik dosyaları buradan taramak ve onarmak için, dosyaların bozuk ve eksik olduğu tespit edilirse buradan tarar ve onarır, sonra da sisteminizin WiFi’ye otomatik olarak bağlanıp bağlanmadığını görürseniz aşağıdaki adımları uygulayın.

Komut İstemi’ni (cmd) yönetici olarak çalıştırın ve aşağıdaki komutları giriniz:

1. netsh int ip reset a.txt (Enter’a basınız)

2. netsh winsock reset (Enter’a basınız)

3. netsh winhttp reset proxy (Enter’a basınız)

4. netsh advfirewall reset (Enter’a basınız)

5. ipconfig /flushdns (Enter’a basınız)

WiFi ağınızı unutun ve tekrar bağlanın

Basit bir aksaklık veya hata, bilgisayarınızın kaydedilmiş bir WiFi ağına otomatik olarak bağlanmamasına neden oluyorsa, aşağıdakiler sizin için çalışmak zorundadır:

Görev çubuğundaki WiFi simgesine tıklayın.

Ağ Ayarlarına tıklayın

Kablosuz Ağ Bağlantısı bölümünün altında, Wi-Fi Ayarlarını Yönet’i seçin. Sonra Bilinen Ağları Yönet altından, kablosuz ağınızın adını tıklayın ve Unut öğesini seçin.

Bilgisayarınızı yeniden başlatın. Görev çubuğundaki WiFi simgesine tıklayın ve mevcut ağlar listesinden WiFi ağınıza tıklayın.

Otomatik olarak Bağlan’ı kontrol ettiğinizden emin olun. Bağlan’a tıklayın.

Ağın güvenlik kodunu girin. Bilgisayarınız ağa bağlandıktan sonra, belleği yenilenmeli ve kapanmalar ve yeniden başlatmalardan sonra bile otomatik olarak ağa bağlanması gerekir.

Güç tasarrufu için bilgisayarınızın WiFi adaptörünü kapatmasını önleyin

Başlat düğmesine sağ tıklayın ve beliren menüde Aygıt yöneticisine tıklayınız.

 

 

 

 

 

 

 

 

Ağ Bağdaştırıcıları kısmına iki kez tıklayarak alt kısmı açınız.

Görünen listedeki adaptörlerden hangisinin bilgisayarınızın WiFi adaptörü olduğunu bulun ve ardından sağ tuşla tıklayınız. Sağ tıklama menüsünden Özellikler’e tıklayınız.

 

 

 

 

 

Görüntülenen iletişim kutusunda, Güç Yönetimi sekmesine tıklayın. Güç kazancı sağlamak için, Bu bilgisayar bu aygıtı kapatsın seçeneğinin işaretini kaldırın. Tamam’a tıklayın.

 

 

 

 

 

 

 

Değişiklik kaydedildikten sonra, bilgisayarınızı bir kapatmada, yeniden başlatmada veya basit bir uykudan uyanır uyanmaz hatırladığı WiFi ağlarına otomatik olarak bağlanmaya başlamalıdır.

Ağ Sorun Gidericisini Çalıştırma

Yukarıdaki yöntemde olmazsa ağ sorun gidericisini çalıştırmayı denemelisiniz. Windows Sorun Giderici, Wi-Fi donanımınızı analiz eder ve Microsoft’un sunucularına erişerek internet bağlantısını kontrol eder. Bazı tutarsızlıklar varsa, sizi bilgilendirecek ve otomatik olarak düzeltmeye çalışacaktır. Çoğu durumda, bu, kullanıcıların bilgisayarlarını başlattıklarında internete bağlanamadıkları durumlarda işe yaradı.

Wi-Fi simgenize sağ tıklayın ve “Sorunları gider” i seçin.

Şimdi Windows sorun gidermeyi deneyecek. Sabırlı olun ve süreci tamamlanmasını bekleyiniz.

Disk Tarama Çalıştırma

Güncelleştirmeden sonra bile Windows 10’da hala birçok hata / aksaklık var. Bu nedenle, bu adımda, bu hataları / aksaklıkları kontrol etmek ve onarmak için bir Disk taraması gerçekleştiriyoruz. Bunu yapmak için:

Komut İstemi’ni (cmd) yönetici olarak çalıştırın ve aşağıdaki komutları giriniz

chkdsk /f /r /x

Taramanın tamamlanmasını bekleyin ve sorunun devam edip etmediğini kontrol edin.

Kablosuza ağa otomatik bağlanamama sorunu ile ilgili önereceğimiz çözümler şimdilik bunlardır. Yukarıdaki işlemlerin hepsini denemenize rağmen yinede çalışmıyorsa işletim sisteminizi en güncel sürüme yükseltmeyi deneyiniz. Yorum kısmından bizlere ulaşabilirsiniz.

Wireless otomatik bağlanmıyor

Wifi otomatik bağlanamama sorunu

Kablosuz ağ otomatik bağlanma

www.telefonformat.com

Bir cevap yazın

Top